Haber

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in Ölümünün Birinci Yıldönümü Düzenlenecek

Kral III. Charles, Başbakan Rishi Sunak ve hükümet yetkilileri Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünün birinci yıl dönümünde bir açıklama yaparken, ülke genelinde anma etkinlikleri düzenlenecek.

Geçen yıl 8 Eylül’de hayatını kaybeden İngiltere’nin 70 yaşındaki kraliçesinin ölümünün ilk yılına ilişkin açıklama yapan Kral III. Charles, “Kraliçenin ölümünün ve tahta çıkışımın ilk yılında, bunu anıyoruz. Uzun ömrü, hizmete olan bağlılığı ve hepimiz için ifade ettiği anlam.” ifadesini kullandı.

Kral Charles, geçen yıl kendisine ve eşi Kraliçe Camilla’ya gösterilen sevgi ve destek için halkına teşekkür etti.

Başbakan Sunak, Kraliçe Elizabeth’in ülkeye ve Milletler Topluluğu üyelerine olan bağlılığının ve hizmetinin önemine de işaret etti.

“Böylesine olağanüstü bir özveri ve hizmetle yaşanmış bir hayata olan minnetimiz her geçen gün artıyor.” Görüşünü paylaşan Sunak, Maliye Bakanlığı’nda görev yaptığı dönemde Kraliçe ile yaptığı görüşmelerde Kraliçe’nin zekası, sıcaklığı ve yakınlığından etkilendiğini belirtti.

Halk ile hükümdar arasındaki ilişkinin kutsal olduğunu belirten Altar, Kraliçe’ye duyulan bağın Kral Charles’a da hissedildiğini kaydetti.

Britanya tahtının varisi Galler Prensi William ve eşi Prenses Kate, Kraliçe Elizabeth’i Galler’de düşük profilli bir dini törenle anacak.

İkili, bugün Galler’deki görüşmeleri sırasında St Davids’deki St Davids Katedrali’nde düzenlenecek anma törenine de katılacak.

Kısa süreceği açıklanan törene, geçmişte Kraliçe ile tanışan bölge halkı dışında başka misafir kabul edilmeyecek.

Öte yandan pek çok bakanlık, kurum, kuruluş ve dernek, Kraliçe Elizabeth’i ölümünün ilk yılında sosyal medya paylaşımlarıyla anıyor.

haberyazihan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu