Ekonomi

Nebati: Büyüme 9 aylık dönemde yüzde 6,2 oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebatı, büyüme datalarını toplumsal medya hesabından yaptığı açıklama ile kıymetlendirdi.

Nebati, nitelikli ve sürdürülebilir büyümeyi hedefleyen Türkiye İktisat Modeli kapsamında uygulanan selektif kredi siyaseti ile iktisattaki kaynakların faal ve verimli alanlarda kullanılmasını sağlıyoruz. Siyasetlerimizin olumlu sonuçlarının da alınmaya devam edildiğini söyledi.

Ekonominin 2022 yılı üçüncü çeyreğinde yıllık yüzde 3,9 büyüdüğünü belirten Nebati, “Böylece ilk dokuz aylık dönemde büyüme yüzde 6,2 olmuştur. Orta Vadeli Program (2023-2025)’da öngördüğümüz şekilde yüzde 5 civarı büyüme ile kapatarak bu yıl da en güçlü büyüyen ülkelerden biri olacağız.

Büyümemize iç ve dış talep 7 çeyrektir pozitif katkı vermekte ve 9 çeyrektir kesintisiz büyüme sürecimiz devam etmektedir. Büyümeye iç talep 3,2 yüzde puan, net dış talep ise 0,7 yüzde puan katkı vermiştir” tabirlerini kullandı.

Yeni modellin kıymetli hedeflerinden biri olan ihracat ve makine-teçhizat yatırımlarının üçüncü çeyrek büyümesine katkısının toplam 4,4 yüzde puan olduğunu lisana getiren Nebati, “Uyguladığımız politikalarla; zorlu küresel koşullara rağmen ülkemiz yatırımda, istihdamda, üretimde ve ihracatta pozitif ayrışmaya devam etmektedir. Üçüncü çeyrekte mevsimsel düzeltilmiş istihdam yıllık 1,7 milyon kişi artmış ve işsizlik oranı yüzde 10’a gerilemiştir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu