Haber

İzmir Valiliği LGBTİ etkinliklerini yasakladı

İzmir Valiliği11. Onur Haftası kapsamında izmirGenel ahlakın korunması gerekçesiyle Türkiye’de yapılacak etkinlikleri yasakladı.

izmirValilik, 11’inci Onur Haftası kapsamında yarın izmir Türkiye’de yapılacak toplantı, yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, stant, çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş ve pankart asma, protesto hareketleri, piknik, şenlik ve şenlikler gibi her türlü hareket ve faaliyetlerin yasak olduğunu duyurdu. Valilikten bugün yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“İSTENİLEN FAALİYETLER HER TÜRLÜ PROVOKASYONA AÇIK OLARAK YAPILMALIDIR”

“Onur Haftası” gibi bazı LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks) dernek ve gruplarının, ilimiz de dahil olmak üzere bazı illerde 2019 yılında etkinlik düzenlemek istediği medya ve sosyal medya platformlarından anlaşılmaktadır. Haziran ayının sonunda, ‘Onur Haftası’ adı altında.

Genel ahlaka aykırı bir dizi tutum ve davranışı içeren bu tür faaliyetlerin toplumda tepki yaratabileceği düşünülse de sosyal medya aracılığıyla yapılması istenen faaliyetlere radikal görüşlere sahip bazı kişi ve grupların tepki gösterdiği bilinmektedir. platformlar ve belirli basın organları.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak; yapılacak faaliyetlerin her türlü provokasyon ve eyleme açık olması, toplumda farklı görüşlere sahip grupların bir araya gelerek kamu huzurunu ve genel düzeni bozması beklenen olayların, başta ilgililer olmak üzere halkın huzur ve güvenliğinin bozulmasıdır. açık toplantı yerlerine kimlerin katılacağı, kişisel dokunulmazlık, tasarruf güvenliği, genel sağlık ve ahlakın korunması ile oburların hak ve hürriyetlerinin zayıflatılabileceği sanılmaktadır.

“GENEL ETİĞİN KORUNMASI İÇİN ETKİNLİKLER YASAKTIR”

Bu nedenle, kamu yararının ve genel düzenin devamını sağlamak, hataları önlemek, vatandaşlarımızın genel sağlık, ahlak ve can ve mal güvenliklerini korumak amacıyla LGBTİ izmir ’11’ adı altında planlanan miting, yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, stant/çadır kurulumu, broşür dağıtımı, afiş/pankart asma, protesto hareketi, piknik, şenlikler vb. Onur Haftası’. Kamu düzeninin ve millî güvenliğin sağlanması, kabahatlerin önlenmesi, can güvenliğinin sağlanması, kişilerin çalışma ve seyahat hürriyetinin korunması, olası şiddet ve terör eylemlerinin önlenmesi amacıyla 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesi ve Toplantı ve 2911 Sayılı Toplantı. Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesi gereğince İzmir illeri içinde açık alanlarda 24.06.2023 saat 00:01’den 25.06.2023 saat 23:59’a kadar iki gün içinde yasaktır.

Kaynak: ANKA / Yeni

selcukluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu